KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052145
nr 1405 2145
Maria Ruth
(1922-1977), Sverige
Oljemålning, Komposition. Signerad, daterad 1975. Olja på pannå, 42x61 cm, yttermått inklusive ram: 45x64 cm
Maria Ruth, svensk bildkonstnär född 1922, död 1977.
Utrop:
600 kr
Såld:
600 kr
måndag 21 juni 2021
kl 18:11:31
300 kr
350 kr
400 kr (Budbetjänt)
500 kr
21 jun
Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Kvinnliga konstnärer